Pacientům s nemocemi srdce a cév slouží nové špičkové zařízení v Karlových Varech

05.10.2018
Ilustrační foto
​​Kardiologické oddělení karlovarské nemocnice má novou angiolinku za více než 25 milionů korun. Špičkové zařízení bude sloužit k moderní léčbě infarktu myokardu a pacientům přinese další zásadní zlepšení v kvalitě léčby onemocnění srdce a cév.

“V první řadě jde o multifunkční zařízení. Umožňuje plnohodnotně ošetřit pacienty jak s arytmologickou problematikou, tak s nemocemi koronárních tepen, což předchozí angiolinka neuměla,” říká Alexandr Schee, primář Kardiologického oddělení nemocnice v Karlových Varech. “Navíc při menší dávce záření poskytuje dokonalejší zobrazení. Je tím pádem bezpečnější jak pro pacienta, tak pro personál.”

Množství kontrastní látky a ozáření u nové angiolinky je totiž o 30 procent nižší, než u dosavadní technologie. Naopak v případě potřeby při použití stejného množství kontrastní látky operatér získává výrazně větší množství informací než dosud, ve vysokém rozlišení a s možností nastavení úhlu projekce. To ve výsledku lékaři ušetří čas umožní soustředit se více na pacienta než na samotné ovládání techniky.

Na nákup nejnovějšího modelu angiolinky od nizozemského výrobce získala Karlovarská krajská nemocnice​ dotaci z EU. “Byli jsme úspěšní s žádostí o podporu z fondů Evropské unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Získaná dotace tak nakonec pokryje osmdesát pět procent celkových nákladů na pořízení angiolinky. Zbývající část pak bude uhrazena z rozpočtu Karlovarského kraje,” říká Jitka Samáková, předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice (KKN) s tím, že díky tomu bude mít karlovarská kardiologie k dispozici celkem tři angiolinky.

“Z pohledu kraje je to jedna z nejvýznamnějších investic do karlovarské nemocnice v posledních letech. Jde totiž o jediné pracoviště svého druhu v regionu. Navíc zrovna v kardiologii hraje včasná a účinná pomoc dost zásadní roli. Vyspělá zdravotnická technika je v tomto oboru stejně důležitá, jako erudice lékařů, a teď máme obojí. Špičkové lékaře i skutečně špičkovou angiolinku,” dodává Jan Bureš, radní Karlovarského kraje pro oblast zdravotnictví.

Karlovarská kardiologie má ročně kolem tří tisíc hospitalizovaných a zhruba 5,5 tisíc ambulantních pacientů.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Karlovarska